Trafik Cezası Ödeme Yolları

0
76
trafik cezası ödeme

Trafik Cezası Ödeme Yolları

Günümüzde, çok sayıda araç trafikte bulunmaktadır. Bu nedenle sürücülerin nizami şekilde hareket etmesi gerekir. Devletimiz, bu nizamı sağlamak için, trafikte bazı yaptırımlar uygulamaktadır. Trafikteki yaptırımlardan en yaygın olarak görüleni, idari para cezalarıdır. Yani trafik cezasıdır. Trafik cezası ödeme yolları ise,

  1. Vergi dairelerine bizzat başvuru,
  2. İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile
  3. Bankalar aracılığı ile
  4. İnternet Bankacılığı ile
  5. PTT aracılığı ile… Şeklindedir.

Vergi Dairelerine Bizzat Başvuru

Trafik cezası ödeme yolları konusunda, en eski yöntemdir.Kimlik belgeniz ve trafik cezası tutanağınız ile herhangi bir Vergi Dairesine başvurduğunuzda trafik cezalarınızı, nakit olarak ödeyebilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi

https://intvd.gib.gov.tr sitesi ana sayfasında bulunan motorlu taşıtlar bölümüne girerek, motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme bölümüne tıkladığınızda, karşınıza çıkan bilgileri doldurarak tamama bastığınızda, trafik cezası ödeme bölümünden kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Ceza gözükmüyorsa, 15 gün içeresinde %25 indirimli ödeme yapmak istiyorsanız, beyanlı trafik cezası ödeme bölümüne girmelisiniz. Bu bölümde de kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankalar Aracılığı ile

Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalara, kimlik belgeniz ve trafik cezası tutanağınız ile başvurduğunuz takdirde, nakit olarak trafik cezası ödemesi yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı

Islak imzalı bir dilekçe ile çalışmış olduğunuz bankanın, internet bankacılığı hizmetlerinden faydalana bilirsiniz. İnternet bankacılığı, ödemeler, vergi ve ceza ödemeleri, trafik ceza işlemleri menülerini izleyerek, plaka ile hesaplarınız aracılığı ile veya kredi kartı ile ceza ödemesi yapabilirsiniz.

PTT

Herhangi bir PTT şubesine giderek, kimlik bilgileriniz ve ceza tutanağınız ile nakit olarak trafik cezası ödemesi yapabilirsiniz.

CEVAP VER