Trafik Cezası Af Torba Yasa 2014

0
62

Trafik Cezasına Af Torba Yasa 2014
Çeşitli dönemlerde çıkan torba yasa ile çeşitli devlet borçlarına af veya yeniden yapılanma gelmektedir. Bu ayın başlarında çıkarılan 2014 torba yasa ile birçok konuda devlete olan borçlara yapılanma getirilmiştir. Bu konulardan biri de trafiktir.
Torba Yasada Neler Var
2014 Torba Yasa ile madencilerin emeklilik yaşı düşürülmüştür. Ev hizmetlerinde çalışanların SGK bildirimi kolaylaştırılmıştır. Doğum borçlanmaları genişletilmiştir. Tüp bebek ödemelerindeki kapsam genişletilmiştir. Üst üste çekilmeyen maaşların durdurulma süresi uzatılmıştır. Anaparası 100 TL civarında olan tüm SGK borçları silinmiştir. Kanunun çıktığı tarihten önceki SGK primlerin gecikme cezaları silinecek, ana borçlar ise 18 taksit ile ödenecektir. Trafik cezalarına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır. Torba yasadan yaklaşık 20 milyon vatandaşın faydalanması beklenmektedir.
Trafik cezasına af torba yasa 2014 konusunda ise muayene ücretleri ve trafik cezaları ile ilgili maddeler bulunmaktadır. Trafikteki araçta sigara içen tiryakilere kesilen cezalar dışındaki trafik cezaları ya da kabahatler yasasına göre yazılmış ancak tebliğ edilmemiş olan 120 liranın altındaki cezalar silinmiştir. 12 liranın altındaki karayollarındaki geçiş ücretlerinden de vazgeçilmiştir. 2007 öncesinden kalan alacaklardan 50 lirayı aşmayan asli alacak ile aslı ödenmiş alacaklardan da tutarı 100 lirayı aşmayanlar tahsil edilmeyecektir. Trafik cezasına af torba yasa 2014 e göre araç muayenesini süresinde yaptırmamış olanlar 31 Aralık’a kadar araç muayenelerini yaptırırsa aylık yüzde 5 ceza yerine sadece enflasyon farkını ödeyeceklerdir. Böylece araç muayenesi konusunda da kolaylık sağlanmıştır. Trafik cezasına af torba yasa 2014 ile birlikte milyonlarca vatandaş trafik cezalarından ya tamamen kurtulacak ya da faizlerinden kurtulacaktır. Ayrıca bazı borçların da yapılandırmayla birlikte ödemesi kolaylaştırılmıştır. Trafik cezasına af torba yasa 2014 ile birlikte sürücüler rahat bir nefes almıştır.

CEVAP VER