Trafik Cezalarını Netten Ödeme

0
69

Trafik Cezası Online Yolu İle Nasıl Ödenir
Trafik Emniyet Müdürlüğünce trafikte düzeni sağlamak için konulmuş bazı kurallar vardır. Sürücülerin bu kurallara dikkat etmemesi ve kural ihlallerin yapması durumunda ise caydırıcı olsun diye sürücülere trafik cezaları kesilir. Sürücülere, kesilen bu trafik cezalarını ödeme teşviki için ise kullanılan bazı yöntemler var. Bunlardan en yaygın olanı trafik cezalarını internetten ödeme sistemi. Gelişen teknoloji ile birlikte yayılan bu sistem sayesinde sürücüler hiçbir sıra bekleme ya da zaman kaybetme sıkıntısına girmeden ödeme yapabiliyorlar. Peki, “Trafik cezası online yolu ile nasıl ödenir?” bilmeyen ceza sahipleri için biraz bahsedelim.
Online trafik cezası ödeme sistemi işleyişi oldukça kolay olan bir sistem. Bu yöntemi kullanabilmeniz için birkaç alternatifinizde bulunuyor. İlk olarak gelir idaresi başkanlığının sitesi üzerinden ödemeden bahsedelim. Bu şekilde ödeme yapmanız için ilk olarak siteye giriş yapmanız gerekiyor. www.gib.tr.com adresinden giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler oldukça basit. Motorlu araçlar borç sorgulama sekmesine gelerek aracınıza ait borçları sorgulamanız gerekiyor. Bu sekmeye tıkladığınız zaman karşınıza araç bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran geliyor. Araç plaka numaranız, TC kimlik numaranız gibi bilgileri girdikten sonra araç borç sorgulama işlemi yapabiliyorsunuz. Borçları sorguladıktan sonra ise çıkan borcunuzu ödemek için ödeme ekranına gitmeniz gerekiyor. Ödeme ekranına geldikten sonra tekrar kendi ve araç bilgilerinizi gerekli alanlara giriyorsunuz. Bu işlemden sonra anlaşmalı bir bankaya ait olan kredi kartınızın üzerinde bulunan kart numarası ve güvenlik kodlarını girmeniz gerekiyor. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra öde butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Ödeme ekranından sonra kaşınıza bir güvenlik ekranı gelecek. Bu ekran, kart güvenliğini için kullanılan 3D secure sisteminin ekranı. Bu ekrana göre ödeme yaptığınız kartın sahibinin telefonuna sms şifresi gönderilecek. Gönderilen bu şifreyi gerekli alana girdikten sonra ödemeniz gerçekleşmiş olacak.
Diğer kullanacağınız yöntem ise E-devlet sistemi. E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra size ait araçların borçlarını ödemek için gerekli alana gelip, bilgilerinizi girmeniz yeterli. Trafik cezası internet üzerinden nasıl ödenir bilmeyenler için işleyiş bu şekildedir.

CEVAP VER