Plakadan Ceza Sorgulamaları

0
75

Plakadan Ceza Sorgulamaları
Sürekli Gelişen teknoloji sayesinde trafik cezalarının işleyişi de değişmeye başladı. Artık her alanda etkisini gösteren teknoloji trafikte de düzeni sağlamak için büyük yardımcı. Eskiden hemen her noktada trafik polislerinin görev yapması gerekiyordu. Tabi bu olanağı sağlamakta mümkün olmuyordu. Şimdi ise artık her noktaya trafik polisleri yerleştirilmeden trafik kontrolünün sağlanması mümkün. Buna olanak sağlayan ise her köşe başına kurulmaya başlayan mobese kameraları. Artık mobese kameraları sayesinde araçların durdurulmasına gerek kalmadan plaka üzerinden ceza kesilebiliyor. Sürücü ise bu cezadan haberi olmadığı için bazı durumlarda mağdur olabiliyor. Sürücünün mağdur olmaması içinde geliştirilen bazı sistemler mevcut. Bunlardan biride plakadan ceza sorgulamaları sistemi. Bu sistem sayesinde sürücüler istedikleri an araçlarına ait borç var mı yok mu sorgulayabiliyorlar. Böylece fark etmedikleri bir anda bile plakaları üzerinden ceza yazılmış dahi olsa sürücü bunu makbuz eline ulaşmadan bile öğrenebiliyor.
Plakadan ceza sorgulaması yapabilmek için ise birkaç farklı alternatifiniz bulunuyor. Bunlardan bazıları; Emniyet Genel Müdürlüğünün sitesine girmek, kendinize ait E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak, vergi dairesinin sitesinden sorgulama yapmak.
Genel olarak bu sitelerin hepsinde aynı tarzda bir işleyiş var. Bu nedenle bir tanesini anlatmamız sistemi nasıl kullanacağınızı anlamanız için yeterli olacaktır. Bu nedenle en çok kullanılan sistem olan vergi dairesinin sitesini kullanalım. Plakadan ceza sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle www.gib.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra ana sayfa üzerinde bulunan linkten vergi dairesi başkanlığının sitesine giriş yapıyorsunuz. Daha buradan motorlu taşıtlar araç borç sorgulama sekmesine girerek plaka numaramızı ve diğer bilgilerimizi giriyoruz. Tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Motorlu araç sorgulama işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi ise sorgulama işlemi için kullanılacak sitenin devlet güvencesi altında olması. Aksi halde başka bağımsız bir site üzerinden sorgulama işlemi yaptırırsanız size ait tüm bilgileriniz çalınabilir. Böyle bir durumda ise çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

CEVAP VER