Online Trafik Cezası Yapılandırma 2016

0
356

Trafik cezası yapılandırma işlemleri, biriken borçların ödenmesinde vatandaşlar tarafından tercih edilen yöntemlerden birisidir. Değişik alternatiflerle ödeme yapabilmenin mümkün olduğu bu yöntemle, daha rahat trafik cezası borçları ödenebilmektedir.

Aralık 2015 tarihinde yapılandırmalara izin verilirken, şu anda bu olanaktan faydalanmak mümkün görünmemektedir. Her ne kadar durum bu şekilde olsa da yönetmelikler çok sık değiştiği için İnternet Vergi Dairesi üzerinden sorgulamalarınızı sık sık yapmanız faydalı olacaktır. Amaç çok daha hızlı ve etkili şekilde cezaların toplanmasıdır. Son yönetmelikten önce yetkililerden yapılan açıklamalarda, bu durumun caydırıcılığı azaltmasına izin vermemesi gerektiği ifade edilmişti.

Önceki yapılandırmada şu şekildeki bilgilerin olduğunu hatırlatalım. 6 ile 36 aya kadar borç yapılandırmasının mümkün olduğu sistemde, kendinize en uygun olan ödeme sistemini seçebilirsiniz. Taksitlerin en fazla iki ayda bir ödenmesi şartı bulunuyor. Uygulanan faiz oranlarından bazılarında ise yapılandırmada şu şekilde olmuştur.

6 taksite için faiz tutarı: 1.05

12 taksit için faiz tutarı: 1.10

Aynı şekilde oranlı olarak diğer vadelere de faiz eklenerek, Gerekli verilere ulaşılabilir.

Konuyla ilgili önemli bir hatırlatmayı da yapalım. Borç yapılandırması olmadığı için biraz daha beklemeyi seçebilirsiniz. Ancak daha önce her ay için anapara üzerine eklenen faiz oranı 3.6 olmasına rağmen, son zamlarla beraber bu oran aylık yüzde 5 oranına gelmiştir. Bu nedenden dolayı borçlarınızın daha da gecikmesinin çok daha ciddi zarar anlamına geleceğini de unutmamalısınız.

CEVAP VER