Kırmızı Sarı Yeşil Işık

0
89

Yeşil, Sarı, Kırmızı’nın trafikte değeri

Yeşil, Sarı, Kırmızı denince aklımıza ilk olarak renkler geliyor, peki ama bu renkler trafikte ne işe yarıyor? Aslında bu soruya her okula başlamış olan çocuk bile sabit bir cevap verebilir. Sarıda hazır ol, kırmızıda dur, yeşilde geç cevabını verebilir. Trafik ışıkları ile ilgili biraz daha detaya inmeye ne dersiniz? İşte bu makalemizde trafik ışıklarının değerini anlatacağız.
İlk olarak trafik ışıklarının trafikte değeri herhangi bir kişi tarafından fark edilmese de genel olarak sürücüler tarafından dikkat edilmesi gerekenlerin en başında yer alıyor. Bir sürücünün kırmızı ışıkta geçmesi ne kadar hatalıysa bir yayanın da kırmızı ışıkta geçmesi o kadar hatalı diyebiliriz.
İşte bu nedenden dolayı trafik ışıkları 3 farklı renkten oluşuyor. 3 farklı renk yani yeşil, sarı, kırmızı renklerine dikkat etmezseniz can ve mal kaybı yaşayabilirsiniz. Trafik ışıklarının 3 farklı renge ayrılmasının ana nedeni hem yaya hem otomobil sürücülerinin ne zaman durup ne zaman geçeceklerini yani hareket etmeye başlayacaklarını bilmesi amaçlıdır.
Kırmızı ışıkta durmak, sarı ışıkta hazırda beklemek, yeşil ışıkta geçmek önemlidir. Kırmızı ışıkta geçerseniz arabalar hareket etmiş olduğundan hareket eden arabaların arasında kalabilirsiniz. Bundan dolayı trafik ışıklarının önemini bilmeniz gerekli olup, çocuklar ve çocuklarınızı uyarmanız gereklidir. Trafik ışıkları her zaman hayatımızın bir parçası olacaktır.

CEVAP VER