Kırmızı Işıkta Geçme ve Cezası

0
161
trafik cezası ödeme

Şehiriçlerinde trafiğin daha düzenli akması ve kazaların önlenmesi adına ışıklandırma sistemi uygulanmaktadır. Genel olarak kavşaklar, dönüşler ve yaya geçitlerinin olduğu bölgelerde kullanılan bu sistem çok yararlıdır. Ancak hergün defalarca kullandığmız yaya geçitleri olsun yollar olsun buralarda birçok kez ışık ihlali yapmaktayız. Özellikle araç sahipleri aceleci tutumları yüzünden kırmızı ışık ihlallerine çok fazla dikkat etmiyorlar. Bunun sonucunda birçok kazaya sebebiyet veriyorlar. Işıkların oraya koyulmasının genel amacı budur zaten. Hem kazaları önlemek hem de yayaların daha rahat şekilde hareket edebilmesini sağlamaktır.

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücülere ceza kesim işlemi yapılmaktadır. Kırmızı ışıkta geçmek hem sürücülerin hem de yayaların can ve mallarını tehlikeye atacağı için bu ceza uygulaması çok yerinde bir uygulamadır. Zira kırmızı ışık ihlallerine caydırıcı cezalar kesilmezse ortalık kan gölüne dönebilir. Yayaların da karşıdan karşıya geçmeye çalışırken canlarından olmasına sebebiyet verebilir. Kırmızı ışık ihlalinde kesilecek olan idari para cezası Türk Ceza Kanunu’nda açıkca belirtilmiştir. Son açıklanan rakamlara göre kırmızı ışıkta geçme cezası 154 Liradır. 154 Lira kırmızı ışıkta geçen sürücülere gerek durdurularak gerekse de kurulan sistemler sayesinde tespit edilerek kesilmektedir.

Trafiğin olağan akışını bozmamak adına kesinlikle kırmızı ışıkta geçmeme konusuna dikkat etmelisiniz. Trafikte sadece sürücülerin değil yayaların da olduğunu unutmayın. Zira yapacağınız bu ihlaller sonucunda hem kendi canınızı hem de başkalarının canlarını tehlikeye sokuyorsunuz.

CEVAP VER