HGS Veri Merkezi Nedir?

0
157
HGS Veri Merkezi Nedir?

Paralı geçiş yapan yollarda ve köprülerde kullanılan HGS ve OGS sistemlerinin belli bir veri merkezi bulunmaktadır. Araç sahipleri ödeme yaptıklarında aracın plakası, trafiğin seyri, geçişler ve ödemelerle ilgili bilgiler bu veri merkezinden toplanmaktadır.

Herhangi bir sorun çıktığında ya da sıkıntı yaşandığında veri merkezindeki bilgiler alınarak kontrol edilmektedir. Örneğin bir aracın geçişi sırasında fazla para alındığından ve sürücü bu duruma itiraz ettiğinden konuyla ilgili araştırma ve gözlem yapılmaktadır. Gişelerden yer alan kamera görüntüler, araç plakası ve geçiş ücretine dair bilgiler veri merkezinden alınarak kontrol edilmektedir ortada bir mağduriyet varsa bu değerlendirilir. Veri merkezi güvenliğin sağlanması geçişlerin kontrol edilmesi, kamera sistemlerinin düzenli olarak çalışması açısından da çok önemlidir. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları kontrolü altında olan veri merkezinde 30 milyon aracın bilgileri saklanmaktadır. HGS veri merkezi nedir diye baktığımızda mobese kameralarından alınan görüntülerin HGS etiketlerini okuyarak verileri merkeze göndermesi sonrasında otomatik geçişin sağlanmasıdır. HGS merkezinde yer alan personeller hangi model aracın nereden geçtiğini ve araç ile ilgili bilgileri datalara kaydetmektedir. Merkez sorunsuz ve güvenli geçiş sağlamanın yanında otomatik geçiş sağlayarak ödemelerin alınmasını sağlamaktadır.

Bu tarz bir sistemde OGS sistemine yönelik vardır orda da tüm veriler araçlara ait bilgiler kaydedilmekte ve otomatik olarak geçiş sağlanmaktadır. Bu düzenlemeler sürücülerin sorunsuz, güvenilir ve hızlı geçmesini sağlamaktadır.

CEVAP VER