Gecikmiş Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

0
446
trafik cezası ödeme
trafik cezası ödeme

Gecikmiş trafik cezaları nereye ödenir sorusunu sıklıkla duyduğumuz için konu hakkında yapılması gereken işlemleri yazmak istiyoruz.

Gecikmiş olan trafik cezalarını, İnternet Vergi Dairesi üzerinden ödemek mümkündür. Bunun için e-devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı ve İnternet Vergi Dairesi seçimi yapılmalıdır. Daha sonra plaka ve diğer bilgiler girilerek, trafik cezanızın görebilir ve ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartınızla yapacak olduğunuz ödemeler için sayfada sizleri yönlendirecek bölümler yer almaktadır. Trafik cezanızın üzerine ne kadar süre içerisinde ne şekilde faiz eklendiği ve toplam borcun son durumunu ayrıntılı bir biçimde incelemek mümkündür.

Bankaların internet şubeleri üzerinden de trafik cezalarının ödenmesi mümkündür. Ancak gecikmiş olan trafik cezalarının tamamı, bankaların sistemlerinde görülmeyebilir. Bunun nedeni de gecikmiş olan trafik cezaları üzerine eklenen faizdir. Senkronize şekilde faiz durumları e ödemeniz gereken son tutar, İnternet bankacılığına sağlıklı bir şekilde yansımayabilir. Bu nedenle garanti olması açısından ödemelerinizi İVD üzerinden yapmanızın çok daha önemli olduğunu hatırlatalım.

Trafik cezanızı açılan sayfa üzerindeki Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme bölümünde göremediyseniz, bu sayfada yer alan beyanlı trafik cezası bölümünü işaretleyerek deneyiniz. Bazen beyanlı olsa da cezalar adreslere ulaşmayabilir. Bu yüzden o bölüme de göz atmanız yararlı olacaktır. Bizim tavsiyemiz, diğer ödeme yolları yerine en sağlıklı ve kolay ödeme yolu olarak İVD tercih edilmelidir.

CEVAP VER