Ülkemizde özellikle de son birkaç senedir sert yaptırımlarla uygulanan trafik cezası işlemlerinde, en fazla ceza kesilen sebep emniyet kemeri kullanmamaktan kaynaklanmaktadır. Öyle ki, kişinin oldukça komik sebeplerden dolayı takmamış olduğu emniyet kemeri, olası bir kaza anında tehlike riskini en aza indirmekle kalmayıp, belki de sizin hayatınızı kurtarmış olacaktır. Bunun içinde oldukça önemli bir konumda olan emniyet kemeri kullanmamanın cezası 72 TL ‘ dir. Tabi bu ceza miktarının aynı eylemin sürekli tekrarlanması halinde artacağını da belirtmekte fayda var. Tüm bunların yanında almış olacağınız cezaları ödeme açısından da günümüzde pek çok seçeneğin varlığından bahsedebiliriz. Bunlardan en önemli olanı da online internet üzerinden trafik cezası ödeme yöntemleridir.
Trafik Cezası Ödeme Yöntemleri
Emniyet kemeri kullanmadığınız takdirde ödemek zorunda olacağınız cezayı online internet üzerinden rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bunun için mevcut sitelerin ilgili bölümlerine girerek kredi kartınız aracılığıyla cezayı karşılamanız yeterli olacaktır. Bu yöntem dışında, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube’ sine de giderek emniyet kemeri kulllanmamaktan dolayı aldığınız para cezasını ödeyebilirsiniz. Bu tarz ödeme ceza ödeme işlemlerinizi
• Bankalar,
• Atm’ ler,
• PTT Şubeleri
• Vergi Daireleri
aracılığıyla da rahatlıkla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Tüm bunları yanında, devletin sürücülerine sunmuş olduğu bu tarz ayrıcalıklar, trafikte ki kanunsuzlukların azaltılmasıyla birlikte, olası kazalarda yaşanılacak can kayıplarının da önüne geçmeyi hedeflemektedir. Bunun için de emniyet kemeri kullanmamanın cezası gibi durumları dikkate alarak hareket etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

CEVAP VER