Araba Kasko Sorgulama

0
79

Trafiğe çıkan araçlar kaza yapma ihtimali ile karşı karşıya demektir. Bu nedenle de trafiğe çıkan araçların sigorta yaptırması elzemdir. Ülkemizde iki tür araç sigortası vardır. Bunlardan ilki devlet tarafından yapılması zorunlu tutulan araç sigortası, diğeri ise insanların tercihine bağlı olarak yapılan araç sigortası. Birinci sigortaya biz zorunlu trafik sigortası diyoruz. İkini sigortaya ise kasko adını veriyoruz. Her iki sigorta türü de araçların kaza anında uğradıkları hasarı karşılamak için oluşturulmuş güvencelerdir.

Ancak kaskonun kapsamı biraz daha geniştir. Bu nedenle de insanlar daha çok araba kasko sorgulama işlemini yapıyorlar. Çünkü bu sayede araçları ile ilgili olarak yapılan kaskonun geçerlilik süresini ve sigorta prim borçlarını takip edebiliyorlar. Günümüzde kasko sorgulama işlemleri internet üzerinden çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. İnternet üzerinden kasko sorgulaması için sorgulamak istediğiniz aracın plaka numarasını bilmeniz gerekiyor. Ancak bu sayede aracın kasko bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Araçların kasko poliçeleri kayıt altına alınıyor. Böylelikle daha sonra insanlar bir sorgulama yaparak bu poliçelere ulaşabiliyor. Kasko, zorunlu olmayan yani isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Ancak ülkemizde araç sahipleri genellikle bu sigortayı yaptırıyor. Kasko yaptırdığınız zaman sigorta primi ödüyorsunuz. Ödediğiniz primlerin karşılığı olarak da aracınızın çalınması, yanması, kaza yapması gibi durumlarda ortaya çıkan maddi zararınız karşılanıyor.

Bu açıdan bakıldığında kasko yaptırmak son derece mantıklı görünüyor. Çünkü aracın en kötü ihtimalle kaza yapması bizim ülkemizde her zaman olabilecek bir durum. Zaten araç sahipleri de bunun bilincinde oldukları için genellikle kasko yaptırıyorlar. Bu nedenle de araba kasko sorgulama işlemi ülkede çok sık kullanılan bir işlem. Bu sorgulama işlemi ile insanlar plaka numarası ve kimlik bilgisi girerek kasko poliçelerini sorgulayabiliyor.

 

 

CEVAP VER