Araba Cezası Ödeme

0
80

Araba Cezası Ödeme

Ülkemizde trafik düzenini sağlamak için konulan uyulması gerekli trafik kuralları bulunuyor. Sürücülerin bu kurallara saygı duymasını sağlamak için ise caydırıcı nitelikte trafik cezaları uygulanıyor. Bu cezalar genellikle para cezası olarak da olurken, bazı büyük kural ihlallerinde ehliyetlere el konulmasına kadar gidebiliyor. Alınan bu cezaların ise ödeme prosedürü son derece kolaylaştırılmış bir düzen içerisinde işliyor. Sürücüler ister internet vasıtasıyla isterlerse de elden para vererek ödeme noktalarından trafik cezalarını ödeyebiliyorlar. Araba cezası ödemebasitleştirilen bu düzen içerisinde hızlıca ödenebiliyor.

Ödeme sisteminin işleyişi ile ilgili biraz bilgi vermek gerek görülürse, ilk önce ödeme yapmak istediğiniz opsiyonusaptamanız gerekiyor. Biz iki biçimde de ödeme nasıl yapılabilir bahsedelim. İlk olarak en basit sistem olan internet vasıtasıyla ödeme. İnternet ile cezanızı ödemek istiyorsanız önce anlaşmalı bir bankadan internet hesabı ya da kredi kartı sahibi olmanız gerekiyor. Ödeme prosedürünü gerçekleştirmek için ilk önce gelir idaresi başkanlığı sitesine giriş yapıyoruz. Giriş yaptığımız siteden borç ödeme bölümüne girip, ekranda olan gerekli bilgileri doldurmamız gerekiyor. Tüm bunları yaptıktan sonra anlaşmalı kredi kartını da ödeme için kullanıyorsunuz. Öde düğmesine tıkladığınız zaman ödemeniz yapılmış oluyor. Bir diğer teknik ise trafik cezası ödeme prosedürü gerçekleştiren bankaların internet bankacılığı uygulaması vasıtasıyla yapılan ödeme. Anlaşmalı bankanın internet bankacılığı uygulamasına girdiğiniz zaman direk ceza borcu ödeme sekmesine tıklayarak hesabınızdaki para ile ödeme yapabilirsiniz. İnternetten araba cezası ödemeleriniz bu kadar basit bir işleyiş ile çalışıyor.

Diyelim ki kredi kartı kullanmıyorsunuz ya da cezanın parasını direk elinizle gidip vermek istiyorsunuz. O zamanda yapabileceğiniz 2 seçenek var. Bunlardan biri anlaşmalı bankaların ödeme noktalarına giderek ödeme yapmanız, diğeri ise eski sistem vergi dairelerine giderek ödeme yapmanız. İkisinde de yapmanız gereken prosedürler aynı. Ödeme noktasına ceza makbuzunuz ile giderek ödemenizi yapabiliyorsunuz. Tüm bu ödeme türlerinde ortak nokta ise ödeme biçiminize göre uygulanan indirim. Eğer trafik cezanızın tamamını kapatırsanız toplam ceza ücreti üzerinden %25 indirim uygulanıyor. Hal böyle olunca araba cezalarınızı bir an önce ödemeniz sizin lehinize.

CEVAP VER